Our Artists

Arts for Learning is proud to work with Teaching Artists who are masters of their craft and have a love for learning and teaching through the arts. Our Teaching Artists are given training and support to facilitate an even more robust arts-centered learning experience for their students.

 

Kacey Armstrong

Visual Arts

Afterschool | Biscayne Elementary | 4th – 5th Grades
Afterschool | Muss Park | 2nd – 5th Grades

 

Marisol Blanco

Dance

A4L Afterschool | Dr. Carlos J. Finlay Elementary | K – 3rd Grades
 

 

Latrice Bruno

Dance & Theater

ArtWorks Internship in the Arts | Wynwood | 9th – 12th Grades
 

 

Yunier Cervino

Visual Arts

Afterschool | Kinolch Park Middle | 6th – 7th Grades
 

 

Yanira Collado

Visual Arts

Afterschool | Coconut Grove Cares Barnyard | K – 1st Grades
ArtWorks Internship in the Arts | Wynwood | 9th – 12th Grades

 

Angel Condori

Visual Art

All Kids Included | Camp Matecumbe | Ages 6 – 17
Afterschool | Silver Bluff Elementary
Afterschool | South Pointe Elementary | 1st – 4th Grades

 

Pablo Contrisciani

Visual Art

Afterschool | Centro Mater West I | 3rd – 5th Grades
Afterschool | North Beach Elementary | 1st, 3rd – 5th Grades

 

Manuel Corona

Dance

Afterschool | Kinloch Park Middle | 6th – 7th Grades
Afterschool | Ruben Dario Middle | 6th – 7th Grades

 

Carolina Cueva

Visual Arts

Afterschool | Charles Drew K-8 Center | 4th – 5th Grades

 

Narsha Cummings

Dance Music

Preschool | Flamingo Park
Preschool | North Shore Park
Preschool | Scott Rakow Youth Center

 

Kamaria Dailey

Dance

A4L Afterschool | Dr. Carlos J. Finlay Elementary | 1st, 2nd, 4th, 5th Grades

 

Veronica Fazzio

Visual Arts

Afterschool | Flamingo Park | 1st – 4th Grades

 

Marah Gaiti Valenzuela

Marah Gaiti Valenzuela

Visual Arts

All Kids Included | Camp Matecumbe
Afterschool | Centro Mater East | 2nd – 5th Grades

 

Jose Garcia

Visual Arts

Saturdays | Lewis Arts Studio | 6th – 8th Grades
Afterschool | Centro Mater West II | 1st, 3rd, 4th Grades

 

Jose Guzman

Music

A4L Afterschool | Dr. Carlos J. Finlay Elementary| 1st, 2nd, 4th, 5th Grades

 

Anthony Leon-Delgado

Computer Animation

All Kids Included | West Kendall Regional Library | Ages 6 – 17

 

Aaron Nef

Computer Animation

All Kids Included | West Kendall Regional Library | Ages 6 – 17

 

Michele Orol

Literacy

A4L Afterschool | Dr. Carlos J. Finlay Elementary | K – 5th Grades

 

Maria Perez

Visual Arts

All Kids Included | Camp Matecumbe | Ages 6 – 17
A4L Afterschool | Dr. Carlos J. Finlay Elementary | K, 1st, 3rd Grades

 

Jennifer Puig

Dance

All Kids Included | Miller Drive Park | Ages 6 – 17
Afterschool | Biscayne Elementary | 1st – 3rd Grades

 

Jessica Freites

Dance

Afterschool | Charles R. Drew K-8 Center | K – 3rd, 6th – 8th Grades

 

Karen Schnell-Chisholm

Visual Arts

Saturdays | Lewis Arts Studio | 6th – 8th Grades

 

Fernando Sucre

Visual Arts

Afterschool | Coconut Grove Cares Barnyard | 2nd – 5th Grades

 

Brianna Suquino

Computer Animation

All Kids Included | Sandrell Rivers Theater | Ages 6 – 17

 

Maribel Trujillo-Fruitstone

Theater Improvisation

All Kids Included | Highland Oaks Park | Ages 6 – 17

 

Luis Valenzuela

Visual Arts

ArtWorks Internship in the Arts | Coconut Grove | 9th – 12th Grades

 

Brenna Verner

Computer Animation

All Kids Included | Sandrell Rivers Theater | Ages 6 – 17